WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Sztutowo

Sztutowo - w latach trzydziestych XIII wieku część pruska Mierzei (do której zaliczany jest obecny teren gminy Sztutowo) została przejęta i podporządkowana przez Zakon Krzyżacki. Porośnięte bogatymi lasami tereny stanowiły dogodny teren łowiecki.

Zakon dysponował także rybołówstwem w rzekach i Zalewie Wiślanym oraz uzyskiwał dochody z bursztynu, na który miał zapewniony monopol. W Sztutowie znajdowała się hodowla klaczy (wskazuje na to nazwa miejscowości - Studhoff - stadnina klaczy, stude = stute - klacz). Możliwe jest, że stadnina ta należała do wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Miejscowości położone na Mierzei zostały połączone drogami, z których największe znaczenie miał szlak pocztowy prowadzący z Gdańska przez Sztutowo do Królewca, który powstał na początku XV wieku. Część karczm, położonych przy tym szlaku stała się stacjami pocztowymi przy szlaku z Gdańska do Królewca. W XVII wieku poczta została zinstytucjonalizowana.

W trakcie XVII-wiecznych wojen szwedzkich Żuławy i Mierzeja stanowiły główny cel Karola Gustawa. W skutek wojen na gospodarstwach utrzymywali się tylko zamożniejsi gospodarze.

Sztutowo w przeciągu XIX wieku stało się największą wsią mierzejową. Już na koniec XVIII wieku liczyło ponad 130 zabudowań, podczas gdy np. Stegna 79, Jantar 75, Kąty Rybackie 26, Skowronki 15, a część Krynicy Morskiej ( Liep ) zaledwie 8.
W drugiej połowie XIX wieku powstał w samym Sztutowie niewielki port na Bałtyku.

Gdy w 1900 roku pojawiła się linia kolejki wąskotorowej, doprowadzona z węzła w Stegnie, także do Sztutowa zaczęli docierać gdańscy letnicy, dla których zabrakło już miejsca w Mikoszewie, Jantarze i w Stegnie. Wieś stała się następną atrakcyjną bazą turystyczną na Mierzei.

Podczas II wojny światowej w Sztutowie znajdował się KL Stutthof.

Do 1975 roku tereny gminy Sztutowo należały do województwa gdańskiego. W 1973 roku Sztutowo zostało ośrodkiem gminnym. Obecnie Sztutowo wraz z gminą należy do województwa pomorskiego.

SZTUTOWO APARTAMENTY - SZTUTOWO POKOJE 

POGODA NA MIERZEI
Wtorek, 20. marca 2018
Środa, 21. marca 2018
Czwartek, 22. marca 2018
Piątek, 23. marca 2018
NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.
Design, prowadzenie serwisu Agencja Reklamowa Gabo © 2002-2018